Anna

Narodila se na jaře roku 1291 do rolnické rodiny Miroslava a Zdenky hospodařící na malé usedlosti v Javornici. Vyrůstala zde spolu se starším bratrem, který měl jednoho dne převzít grunt. Anna od mala pracovala na rodinném statku, ale ve svém srdci však toužila po něčem lepším, než celý svůj život prožít v Javornici.

Vždy měla blízko ke své babičce, která byla mezi místními vyhlášená kořenářka. Přesto, že se jí většina vsi stranila, nebylo noci, kdy by u ní někdo ze sousedů nežádal o lék na nějaký neduh. Anna chodila babičku pravidelně navštěvovat, ale tak aby o tom nikdo nevěděl.

Pan Slávek svolil s tím, že vzhledem k tomu, že svých služebných již měl dosti, že Anna bude sloužit u jeho syna Oblana, který tou dobou již byl kapitánem na Strakonicích. Dalo se tak předpokládat, že Anna stráví značnou část svého života mimo domovskou ves.

A tak léta Páně 1316 povolal Oblan z Javornice Annu, aby jej doprovázela na cestách a starala se o přípravu pokrmů pro něj i jeho družiníky. Teprve běh času a Boží vůle ukážou, zda-li se svým umem a pílí před svým pánem obstojí.